217219397

انواع نازل های مورد استفاده در برج های خنک کننده

انواع نازل های مورد استفاده در برج های خنک کننده

نازل در برج خنک کننده

این نازل در بین سازندگان آن در ایران به نام نازل پروانه ای معروف می باشد. توزیع یکنواخت آب بر روی تمام قسمت های پکینگ می نماید. این نازل از طرح های شرکت Ecojet معروف به نوع ECO می باشد و جهت رسیدن به اهداف زیر طراحی شده است:

جدول نازل برج خنک کننده
جدول نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده (نازل

نازل چپقی(Thread pipe Nozzle) :

برای کاربرد در برج های خنک کننده مکعبی

مشخصات :

جدول نازل برج خنک کننده (نازل چپقی)
جدول نازل برج خنک کننده (نازل چپقی)
نازل برج خنک کننده (نازل چپقی)
نازل برج خنک کننده (نازل چپقی)

نازل FL- 18  یکی از انواع نازل های چپقی با خصوصیات و مشخصات زیر می باشد.

  • مقاوم در برابر خوردگی بالا و سایش
  • دمای کار از منفی ۳۰ درجه سانتیگراد تا مثبت ۱۲۰ درجه سانتیگراد
  • مقاوم در برابر آلیاژ نیکل و مس و فولاد ضد زنگ ( استیل)
  • مصرف انرژی کم
  • از جنس ABS
  • دارای سوراخهای خروجی ۴ تا ۷ میلی متر

نازل برج خنک کننده (نازل چپقی)
نازل برج خنک کننده (نازل چپقی)

نازل بالتیمور (Baltimore Nozzle) :

برای کاربرد در برجهای خنک کننده مکعبی از جنس ABS و P.P با نوع اتصال دندانه رزوه ای در سایزهای ۲/۱ و ۴/۳ ساخته می شوند.

نازل اسپلش (Splash Spray nozzle) :

نازل اسپلش اسپری، یکی از قطعات مورد استفاده در برج خنک کننده می باشد. این نازل شامل: بدنه نازل، آداپتور لوله (یک تعدیل کننده) با انتخاب مهره و دنده برای قطر لوله های مختلف و انتخاب درج های مختلف سوراخ است، دارای پلی پروپیلن تقویت شده فیبر سبک، که قابل استفاده در دمای ۸۰ درجه سانتیگراد است .

این نازل با نازل اسپری شرکت های GEA  و Hamon  سازگار هستند و می توانند تقریبا در تمام برج های خنک کننده مورد استفاده قرار گیرند .

نازل برج خنک کننده (نازل اسپلش)
نازل برج خنک کننده (نازل اسپلش)

نازل دک اسپری(اسپری نهایی)(Dek Spray Nozzle):

در برجهای جریان مخالف استفاده می گردد که توسط شرکت Brentwood  تولید شده است. معمولا جنس این نازل از P.P  می باشد و در برج های خنک کننده مکعبی شکل مورد استفاده قرار می گردد. در ایران با نام نازل مربع پاش معرفی می گردد. توزیع آب مناسب برای عملکرد مطلوب را ایجاد می نماید و دارای سوراخهای چندگانه برای مطابقت با بارهای خاص می باشد. نازل Dek spray  شرکت برنتوود یک سیستم نازل سبک، مقاوم در برابر خوردگی، مقرون به صرفه، آسان برای نصب است که دارای گزینه های توربولر (turbulator) و سوراخهای متعدد برای توزیع بهینه در طیف گسترده ای از بارهای آب است. آزمایشات گسترده نشان داده است که یک نازل Dek spray می تواند کارایی ۱۰-۲۰ نازل متعارف را انجام دهد.

Product Dimensions & weights :

Height : 5 in. ( 127 mm )

Width : 3 in. ( 76 mm )

Dry weight : 0.35 lbs. ( 0.16 Kg )

نازل درخت کریسمسی (Xmas tree Nozzle) :

این نازل دارای طرح اسپری ۳ لایه می باشد. و در هر دو برج خنک کننده جریان متقاطع و جریان مخالف استفاده می گردد .

نازل جریان مخالف NS   (NS counterflow nozzle) :

از نازلهای عمومی مورد استفاده در برج های خنک کننده از طرح های شرکت مارلی (Marley) با سایز حفره (“۱/۲ ۳ – “۱) که به اندازه کافی بزرگ می باشد که در رقابت با سایر نازلهای دیگر مناسب هستند. این نازل هیچ بخش داخلی یا مسیر باریک ندارد. الگوی توزیع مخروطی کامل باعث می شود توزیع آب یکنواخت برای تمام فیلم پکینگ ها پر شود.

حداقل تقارن اسپری مورد نیاز است که توزیع آب یکنواخت را حتی در نزدیک مرزهای اسپری آب فراهم کند. نازلهای Marley NS یک توزیع آب را در طیف وسیعی از فشار آب عملیاتی تولید می کند. دارای شعاع پاشش ۸۰ سانتیمتر تا ۱۰۰ سانتیمتر می باشد.

نازل انعکاسی (Reflection Type Nozzle):

نازل اسپری نوع انعکاسی برج خنک کننده از طرح های شرکت Hamon  برای پوشش مطلوب سطوح پکینگ یا کویل طراحی شده اند. پوشش بهینه باعث افزایش راندمان حرارتی می شود، در حالی که سطوح کاملا مرطوب می شود. این خصوصیت به نوبه خود مانع ایجاد ابعاد بزرگتر می شود، در نتیجه طرفیت واحد را کاهش می دهد. طرح های مختلفی برای سیستم های تخت فشار وجود دارد که هر کدام به طور کامل برای برنامه کاربردی بهینه شده اند. صرف نظر از طراحی، نازلها به راحتی برداشته می شوند، به راحتی قابل جایگزینی در مواقع شکسته شدن نازل یا سرعت جریان جدید هستند.

نازلهای جریان مخالف با استفاده از حلقه مستحکم نصب می شوند تا نازل به درستی در جای خود قرار گیرد. این نازل ویژگی جریانی بسیار عالی و یک الگوی اسپری یکنواخــت را فراهم می کند که باعـث افزایش عملکـــرد حرارتی برج خنک کننده می شود. دندانه ها باعث افزایش قدرت نازل می شوند. علاوه بر این، صفحه پایینی برای امنیت بیشتر در جایگاه قرار می گیرد. به طور معمول این نازل به نام RS500 هم شناخته می شود .

نازلهای محوری یا نازلهای (SPN spray nozzle) :

نازلهای محوری شبیه به یک مخروط مارپیچی کامل طراحی شده اند. این نوع نازل از یک پوشش (لوله جداری) و درج تشکیل شده است. مقدار جریان آب اسپری شونده به فشار عملیاتی بستگی دارد. با مونتاژ صحیح، نازلها آب را با زاویه پاشش ۱۲۰ درجه توزیع می کنند.

ویژگی های نازلهای محوری SPN :

  • گرفتگی پایین به علت صاف بودن طراحی سطحی
  • خود پاکسازی دائمی به علت حالت متلاطم بودن آب در بدنه نازل
  • نصب آسان بر روی سیستم لوله کشی به دلیل طرح شیار BSP و طراحی بدنه شش گوشه
  • مقاومت بالا در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی به علت جنس بدنه ساخته شده از پلاستیک فشرده تقویت شده

اطلاعات فنی :

مقالات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.