ورق گالوانیزه در برج خنک کننده

ورق گالوانیزه در برج خنک کننده

در این مقاله سعی داریم در مورد به کارگیری ورق گالوانیزه در برج خنک کننده اطلاعاتی را ارائه دهیم تا شما عزیزان با نوع و کاربری این ورقها آشنا گردید.

در ابتدا لازم است توضیح داده شود که اکسیداسیون یا زنگ زدگی چیست تا درک مطلب فوق آسان شود .

زنگ‌زدگی نام دیگر اکسید آهن می‌باشد و زمانی رخ می‌دهد که آهن یا آلیاژ حاوی آهن مانند فولاد برای مدت طولانی در معرض اکسیژن و رطوبت باشد. با گذشت زمان اکسیژن با فلز در سطح اتمی ترکیب شده و ترکیب جدیدی به نام اکسید را تشکیل می‌دهد که باعث تضعیف پیوندهای فلز می‌شوند. آب با شکستن مولکول اکسیژن به واکنش آهن با اکسیژن کمک می‌کند. در ابتدای واکنش، آهن الکترون‌های خود را به اکسیژن می‌دهد؛ سپس یون‌های آهن با آب واکنش می‌دهند تا هیدروکسید آهن و هیدروژن تشکیل شوند.

پس از این واکنش، بر سطح یک جسم آهنی ، آند شکل میگیرد .در بخش دیگری از این سطح  که اکسیژن و آب وجود دارد، کاتد تشکیل می شود . فرآیند صورت گرفته باعث شکل گیری یک سلول ولتایی یا پیل ولتایی کوچک می شود ؛ با حرکت آندها به سمت کاتدها زنگ زدگی با خوردگی صورت می گیرد.

گالوانیزه چیست ؟

معمولا فولاد و آهن، از عناصری هستند که دچار خوردگی، زنگ‌زدن و در نهایت تضعیف و فروریختن می‌شوند. امروزه راه‌ های مختلفی برای محافظت از سازه‌های فولادی در این مشکل وجود دارند. فولاد گالوانیزه یکی از همین روش‌ها و اغلب بهترین روش برای اکثر سازه‌های فولادی محسوب می‌شود.
اگر ورق فولادی را با فلز «روی» پوشش دهند، ورق گالوانیزه ایجاد می‌شود. اگر پوشش روی از بین رود یا حتی شکسته شود، این ورق به هیچ وجه زنگ نخواهد زد؛ همچنین بنا به دلایلی که در ادامه ذکر می‌کنیم استفاده از این ورق‌ها بسیار مقرون به صرفه هستند، به همین دلیل قیمت ورق گالوانیزه اهمیت زیادی دارد.

ورق‌های گالوانیزه که کاربرد فراوانی در صنایع متفاوت دارند، به دلیل پوشش خاص خود دچار زنگ‌خوردگی نمی‌شوند؛ همین امر سبب گردیده تا این ورق‌ها از محبوبیت خاصی برخوردار باشند. 

عملیات گالوانیزاسیون یا آبکاری ورق گالوانیزه

در فرآیند گالوانیزه کردن، عناصر فلزی در سطح میکروسکوپی تغییر و حفاظت یکنواختی را ایجاد می‌کنند. می‌توان گفت فرآیند‌های مختلف گالوانیزه کردن باعث به وجود آمدن محصولات با ظاهر، ضخامت و دوام متفاوت می‌شود. که در ورق گالوانیزه در برج خنک کننده نیز این قضیه صدق می کند.

روش های مقاوم نمودن فلزات در برابر خوردگی :

روش حراتی (گالوانیزه گرم) :

روش حرارتی یا HOT-DIP-Galvanizing یعنی فرو بردن آهن یا فولاد در مخزنی از مذاب فلز روی (به منظور پوشش‌دهی) را گالوانیزاسیون با روش غوطه‌وری گرم می‌گویند. پس از غوطه‌ور کردن فولاد در حمام فلز روی مذاب شده و خنک شدن آن، فولاد و روی به سختی به یکدیگر چسبانده می‌شوند و یک پوشش محافظ بر روی فولاد ایجاد می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که استفاده از این فولادهای گالوانیزه یکی از گزینه‌های مقرون به صرفه، پایدار و بادوام برای محافظت از سازه فولادی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی باشد.

گالوانیزاسیون به روش غوطه‌وری گرم از شیوه‌های پرکاربرد و قدیمی در برابر زنگ‌زدگی می‌باشد. محافظت از فولاد با ایجاد لایه‌ای محافظ بر روی آن انجام می‌شود. در این روش فلز روی به عنوان آند قربانی عمل می‌کند، زیرا از آهن فعال‌تر است. باید توجه داشته باشید که شرایط حاکم بر محیط و ضخامت روی بر محافظت از فولاد و آهن به منظور جلوگیری از زنگ‌زدگی تاثیر به‌سزایی را ایفا می‌کنند.

قطعاتی که در برج خنک کننده باید از گالوانیزه گرم استفاده شوند شامل شاسی های داخلی، اتصالات، پیچ و مهره، توری محافظ فن و نردبان می باشد.

نکته مهمی که در این جا وجود دارد این است که بعضی از تولید کنندگان به خاطر این که قیمت فروش برج خنک کننده را پایین آورند در قطعات خود از گالوانیزه گرم استفاده نمی کنند این امر باعث می شود بعد از مدتی قطعات دچار خوردگی و زنگ زدگی گردند و راندمان کولینگ کاهش یابد.

مقالات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.