فن استک برج خنک کننده

“چکیده مقاله”

فن استک برج خنک کننده شرکت تنام سپاهان
فهرست

فن استک یا سیلندر فن یا Fan Stack، بخشی ضروری از برج خنک کننده و همچنین بخشی از پروانه فن است که افت ( کاهش ) فشار ناشی از سرعت بالای ورود هوا را کاهش می دهد. سطح بیرونی مستحکمی دارد و مقاومت بالایی در برابر شرایط آب و هوایی و عملکرد برج های خنک کننده ایجاد می کند.

تفکر، محاسبه، مدلسازی و آزمایش قابل ملاحظه ای در طراحی و ساخت سیلندر فن انجام می شود؛ زیرا این امر مستقیماً بر جریان مطلوب هوا در برج خنک کننده تاثیر می گذارد.

ماهیت یک فن استک خوب طراحی شده شامل :

(یک ورودی مناسب و آسان برای تسهیل جریان روان هوا به طرف فن، حداقل فاصله نوک تیغه فن، استحکام ساختاری کافی برای محافظت از پرسنل عملیاتی یا محافظ مش قابل جابجایی)

همه ی این الزامات فیزیکی دارای محدودیت های عملی هستند، که معمولا توسط مصالح ساختمانی مناسب کنترل می شود. پلاستیک تقویت شده با الیاف، بدلیل شکل پذیری آن، استحکام، وزن نسبتا کم، ثبات و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی، مواردی است که ترجیحا برای این کاربرد استفاده می شود .

سیلندر های فن با ارتفاع گسترده (گاهی اوقات پشته فن نامیده می شود) باعث تخلیه جربان هوای اشباع شده در ارتفاع بالاتر می شود. یک پشته فن در قالب یک دیفیوزر شعله ور است، که افزایش تدریجی سطح مقطع فراتر از فن را فراهم می کند و در نتیجه سرعت خروج هوا کاهش می یابد و به طور موثر فشار سرعت را به فشار استاتیک تبدیل می کند که باعث افزایش قابل توجهی در تحویل هوا نسبت به آنچه می توان با یک سیلندر مستقیم در همان قدرت اسب بخار انجام داد، این سیلندرهای بازیابی سرعت مخصوصا برای برج های خنک کننده بزرگ صنعتی کاربرد دارند.

فن استک برج خنک کننده
فن استک برج خنک کننده

 عرشه فن برج خنک کننده (Fan Deck) چیست؟

عرشه فن برج خنک کننده بخشی از ساختار برج در نظر گرفته می شود که به عنوان یک دیافراگم برای انتقال بارهای مرده و زنده به سازه برج خنک کننده عمل می کند و سطحی افقی است که در بالای برج خنک کننده قرار می گیرد.

هم چنین بستری برای پشتیبانی از سیلندرهای فن (فن استک) و دسترسی به تجهیزات مکانیکی و سیستم توزیع آب را فراهم می کند. مصالح و مواد تشکیل دهنده عرشه فن معمولا با چارچوب برج سازگار است. 

مثلا برای برج های چوبی به طور معمول از تخته سه لایه شیاردار، از الیاف FRP پلیمرهای تقویت شده با فیبر Fiber Reinforced Polymer برای برج هایی با همین ساختار، فولاد گالوانیزه بر روی برج های خنک کننده فولادی و مقاطع پیش تنیده دوتایی بر روی برج های بتنی استفاده می کنند.

طراحی بارگیری یکنواخت بر روی برج های خنک کننده ی بزرگ معمولا 60 پوند بر فوت مربع است که در برج های کوچکتر به 40 پوند در فوت مربع کاهش می یابد .

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

“چکیده مقاله”

فن استک برج خنک کننده شرکت تنام سپاهان
فهرست

مقالات اخیر

پروژه‌های پربازدید