عیب یابی برج خنک کننده

عیب یابی برج خنک کننده

برج های خنک کننده را چگونه عیب یابی نماییم؟

برج های خنک کننده از اوایل قرن 19 در صنعت استفاده می شده اند. این اساساً وسیله ای برای رد گرما یا مبدل حرارتی است که با هدف کاهش دمای آب، آب و هوا در تماس قرار می گیرند. برج های خنک کننده نیز مانند دیگر ماشین آلات، نگهداری مناسب برای عملکرد بهینه لازم دارند. حتی ممکن است دچارمشکلاتی شوند که باید آن را عیب یابی و تعمیر کرد. در اینجا چند مشکل بالقوه و راه حل‌های احتمالی برای بررسی وجود دارد.

دلایل افزایش دمای آب در برج خنک کننده :

– نا منظم بودن جریان هوا که باید وضعیت تهویه هوا چک و اصلاح گردد. – گرفتگی آب پخش کن ها به وسیله رسوبات موجود و گرد و غبار که موجب می شود، آب پخش کن به درستی کار نکرده و نتواند آب را به طور منظم پاشش کند. پس باید گرفتگی را بر طرف کرد. – جریان آب کولینگ تاور ممکن است کافی نباشد و یا برعکس زیاد باشد که باید جریان آب روی میزان تعیین شده برای برج تنظیم کرد. – مناسب نبودن جریان هوای برج که به وسیله تنظیم زاویه پره‌های فن میتوان آن را به حالت عادی در آورد. – مسدود شدن پکینگ برج خنک کننده یا همان پر کننده‌ها که باید قسمت‌هایی که گرفته شده را تمیز یا تعویض نمود. – ممکن است هوای خروجی از کولینگ تاور مجدداً به داخل برج باز گردد که برای رفع این مشکل وضعیت تهویه هوا و یا نصب صفحات انعکاسی باید چک و اصلاح شود.

لرزش یا صدای بیش از حد کولینگ تاور:

– درست مونتاژ نشدن پره‌های فن که باید زاویه پره ها را تنظیم نمود. – ممکن است فن به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد و نوک پره‌ها با بدنه برج برخورد داشته باشد که باید تنظیم و یا مجدداً نصب شود. – شل شدن پیچ‌های فن و فن گارد، الکتروموتور، شفت اصلی و محافظ آن و سیستم کاهش سرعت که باید محکم و یا تعویض شوند. شل شدن پیچ موجب پارگی تسمه ها شده و نیاز به تعویض پیدا می‌کند. -امکان دارد روغن سیستم کاهنده دور کاهش یافته باشد پس باید روغن را تا حد معین شده پر کنید.

پاشیده شدن آب به بیرون از برج:

– چک کنید که تمام دریچه های هوا و قطره گیرها (Drift Eliminator) در جای خود قرار گرفته باشند. – اگر حجم آب در جریان برج بالا بود جریان آب را به وسیله شیر تنظیم کنید. – لوله های آب پخش کن ممکن است به درستی کار نکنند پس باید زاویه لوله های آن را در هد آب پخش کن تنظیم نمود. – پکینگ های برج خنک کن ممکن است به دلیل رسوبات دچار گرفتگی شده باشند که باید آن را تمیز، تعویض و برطرف نمود. – معیوب بودن قطره گیرهای برج خنک کن و نیاز به تعویض آن

کاهش حجم آب در برج خنک کننده:

– ممکن است پمپی که برای جریان آب در نظر گرفته شده به درستی انتخاب نشده باشد که آن را باید با پمپی که مناسب با جریان آب است تعویض کرد. – اگر شیر شناور در تشتک تنظیم نباشد، آب در تشتک برج کاهش می‌یابد. – چک کردن سوراخ های آب پخش کن که ممکن است به وسیله رسوبات دچار گرفتگی شده باشد. – شبکه صافی آب ممکن است مسدود شده باشد و نیاز به تمیز کردن دارد.

جریان بالای برق در برج خنک کننده :

– ولتاژ برق ورودی کنترل شود که دچار افت ولتاژ نشده باشد. – زاویه پره‌های فن اگر درست تنظیم نشده باشد جریان برق را بالا می‌برد. – جریان هوای نامناسب در برج و ایجاد بار به دلیل منظم نبودن زاویه پره‌های فن

بالا بودن دمای الکترو موتور:

– کنترل کنید فن از حالت تعادل خارج نشده باشد. – ولتاژ مناسب با موتور باید به آن وصل باشد که اگر نبود با توجه به برچسب روی آن ولتاژ متناسب را انتخاب و به آن وصل کنید. – سیم پیچی ها ممکن است به اشتباه متصل شده باشند. – یاتاقان ها امکان دارد دچار آسیب دیدگی شده باشند که باید آن را تعویض نمود. – در اطراف موتور باید تهویه کافی وجود داشته باشد و در صورت نبود، دریچه های تهویه باید چک شود.

خوردگی :

خوردگی در سیستم های خنک کننده بسیار رایج است. بسیاری از شرکت ها در وهله اول تمایل به نادیده گرفتن شرایط دارند. آنها خوردگی را به عنوان یک فرایند اجتناب ناپذیر به ویژه در برج های خنک کننده قدیمی می‌پذیرند. برج های خنک کننده در قسمت باز قرار می‌گیرند و خوردگی در برج خنک کننده نتیجه اثرات محیطی است. چنین فرایندی شامل رشد میکروبیولوژیکی، رسوبات، آب خنک کننده، هوادهی وغیره است. با گذشت زمان خوردگی بدتر می‌شود و فقط به اصلاح نیاز دارد، در بسیاری موارد قطعات برج خنک کننده به دلیل خوردگی باید تعویض شوند. در صورت عدم کارایی  تنها راه حل تغییر کل سیستم خنک کننده خواهد بود. همچنین در سیستم خنک کننده روی سایر قسمتها نیز تأثیر می گذارد و این بدان معنی است که هزینه بیشتری برای تعمیر و مواجهه با خطاهای عملیاتی هزینه می‌کند. برای پیشگیری از خوردگی بهتر است بازرسی به طور منظم صورت پذیرد که می تواند مسائل کوچک منجر به خوردگی را تشخیص دهد. برای جلوگیری از آسیب بیشتر، مشکلاتی از قبیل نشت آب، ایجاد مقیاس از سیستم مدار بسته باید به درستی برطرف شود. می توانید با استفاده از محلول های پوشش پلیمری با کیفیت عالی، نگهداری مناسب، رفع مشکلات جزئی و بازرسی منظم از خوردگی در مناطقی مانند بدنه برج جلوگیری کنید. – شرکت تنام یکی از شرکت های متخصص در زمینه عیب یابی و تعمیر برج های خنک کننده، با کادری مجرب و سابقه درخشان می‌تواند به عنوان مشاور، شما را یاری نماید.

مقالات مرتبط

2 نظر

  • با سلام . سوالی داشتم در مورد لوورهای برج هلر
    ظاهرا جنس انها گالوانیزه هست. ولی الان دچار خوردگی و زنگ زدگی شده اند. به نظر شما راهکاری جهت گالوانیزه کردن مجدد انها هست؟

    • با سلام . ممنون از بازدید شما . لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا همکاران قسمت فنی بتونند شما رو راهنمایی کنند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.